Ověření ISOBUS konektivity
Zimní měsíce přináší prostor pro kontrolu softwarových verzí terminálů mechanizace a ověření konektivity mezi jednotlivými terminály traktorů a nářadím. Moderní mechanizace je v naprosté většině vybavena standardizovaným komunikačním protokolem ISOBUS, který je založený na CAN sběrnici. ISOBUS vychází z normy ISO 117 83, která upravuje komunikaci mezi traktorem a nářadím. Norma je podporována všemi významnými výrobci zemědělské techniky – John Deere, Fendt, Horsch, Amazone, Kuhn, Case a další.
Obr. 1 ISOBUS konektor
ISOBUS umožňuje uživatelům pomocí jednoho terminálu ovládat různá ISOBUS kompatibilní zařízení. Díky tomuto systému odpadá instalace několika terminálů do kabiny mechanizace (display pro odstředivé rozmetadlo, postřikovač a další) a v kabině tak zůstává pouze jeden pracovní terminál / display. To může při nákupu nářadí ušetřit nemalé finanční prostředky, kdy kupující nemusí kupovat terminál výrobce nářadí. V případě nutnosti zobrazení více pracovních dat lze hlavní pracovní terminál v naprosté většině případů dovybavit přídavným zobrazovacím terminálem.
Obr. 2 Traktor John Deere 6215R ovládá terminálem traktoru odstředivé rozmetadlo KuhnAxis 40.2 H-EMC.
Obr. 3 Pro lepší přehlednost pracovní činnosti lze terminál / display dovybavit druhým, univerzálním zobrazovacím terminálem.
V následující části bychom Vás rádi seznámili s jednotlivými funkcionalitami ISOBUS.
Jednotlivé funkcionality
UT SERVER
Možnost ovládání různých nástrojů jedním terminálem. Možnost ovládat nářadí jakýmkoliv terminálem s funkcí UT.
AUX – 0 AUX FUNCTION
Ovládací prvky, které umožňují přiřazení funkcí nářadí. Například na univerzální joystick ve stroji.
AUX – N AUX FUNCTION
Totožná funkce jako AUX – 0 AUX FUNCTION, přesto přes AUX – 0 nelze ovládat stejné funkce jako s AUX – N AUX FUNCTION.
TC – BAS CLIENT
Záznam dokumentace práce bez zohledněním polohy. Dokumentaci lze následně exportovat.
TC – GEO CLIENT
Možnost získávání informací o poloze nebo plánování pracovních úkonů /dávky na základě polohy. Například pomocí předpisových map.
TC – SC CLIENT
Automatické přepínání sekcí závislé na pozici stroje a překrytí.
TECU TRACTOR
Informace o přítomnosti řídící jednotky traktoru. Řídící jednotka poskytuje informace o rychlosti, otáčkách motoru atd.
TIM SERVER
Systém částečně ve vývoji. Traktor umožní být ovládán nářadím. Na základě dat bude nářadí moci upravovat například rychlost nebo hydraulické okruhy.
ISB SERVER
Funkce umožní deaktivovat funkce nářadí, které byly aktivovány pomocí terminálu ISOBUS. To je nezbytné pokud je terminálem ovládáno více nářadí.
Praktický příklad: traktor John Deere 6215R a odstředivé rozmetadlo Kuhn Axis 40.2 H-EMC
Traktor John Deere je vybavený palubním terminálem 4600, možností dokumentace práce (TC-BAS), řídící jednotkou (TECU) a dalšími funkcemi. Odstředivé rozmetadlo Kuhn Axis 40.2H-EMC umožňuje ovládání externím terminálem (UT) a získávání informací o poloze (TC-GEO) – to je nutné u variabilních aplikací. Z ověření vyplývá konektivita traktoru a odstředivého rozmetadla, která umožní ovládat odstředivé rozmetadlo terminálem traktoru spojenou s možností variabilní aplikace a záznamem dokumentace práce / aplikace. Na závěr nezapomeňte zkontrolovat licence terminálu traktoru (dokumentace, sekční kontrola atd.). Při ověřování nezapomeňte ověřit i softwarovou verzi terminálu / nářadí (Obr. 2 červený rámeček).
Obr. 4 Příklad ověření pomocí aef-isobus-database.org
Zdroj: aef-isobus-database.org
Vysvětlivky:
Funkce AEF nejsou certifikovány.
Funkce AEF jsou certifikovány.
Funkce AEF jsou certifikovány a lze je použít.
Jednotlivé funkcionality Vaší mechanizace si můžete ověřit na webové stránce AEFDatabase – www.aef-isobus-database.org, lze stáhnout také jako aplikaci na Google Playnebo App Store.
Zvažujete nákup nové mechanizace nebo plánujete využívat nové technologie se stávajícímechanizací a nejste si přesto stále jistí její kompatibilitou a rádi byste odbornou pomoc? Neváhejte nás kontaktovat.