Variabilní aplikace. Snímek ze satelitu nebo bezpilotního prostředku?
Diskutovaným tématem při tvorbě předpisových map je kvalita vstupních dat. V současné době je využíváno především satelitních snímků, které mají různá rozlišení (m/px). Od desítek m/px (Landsat/Sentinel), jednotek m/px (Planet) až po desítky cm/px (WorldView). Druhou možností získání vstupních dat (snímků) je využít bezpilotních prostředků – dronů (UAV), které poskytují rozlišení i v jednotkách cm/px.
Ale potřebuje zemědělec/agronom takto kvalitní data? Bezpilotní prostředky jsou vhodné pro selektivní aplikace, kde hledáme anomálie na úrovni jednotek cm/px. Pro běžné variabilní aplikace takto kvalitní snímky rozhodně nepotřebujeme. Většina aplikační techniky mění dávku v celém záběru a není nutné investovat do drahých snímků ve vysokém rozlišení.
V některých případech může být takto podrobná předpisové mapa spíše na škodu zdůvodu časté změny dávky. Pro běžné variabilní aplikace hnojiv a přípravků na ochranu rostlin doporučujeme využívat satelitní snímky s nižším rozlišením – například Sentinel (10m/px).
Obr. Rozdíl v kvalitě vstupních dat pro tvoru předpisových map pro variabilní aplikace

Ing. Josef Chára